sobota 4. července 2015

Domácí šunka

Od té doby, kdy jsem si zakoupila šunkovar, je u nás domácí šunka téměř pravidelně. Vynikající záležitost, mohu jen doporučit. Jelikož my už jsme doma všichni "dospěláci", troška rychlosoli nás nemůže rozhodit. Rychlosůl (Praganda) není nejzdravější, ale do šunky se dát musí, aby její barva byla růžová. Bez ní by byla hnědá. Pokud děláte šunku pro malé děti, nedávala bych ji a raději bych měla šunku hnědou, ale úplně zdravou. Pokud ale máte už děti větší nebo velké, neřešila bych to. Větší děti jedí i očima a hnědou šunku vám asi jen tak nezbaští, ačkoliv chuťově je stejná jako ta růžová. Navíc.... do domácí šunky se dává nejmenší množství rychlosoli, které udrží růžovou barvu. Ve velkovýrobnách masa se s tím vůbec nepárají a rychlosůl používají opravdu, ale opravdu ve velkém množství a to není jediná chemie, která se do v obchodě prodávaných šunek přidává.

Takže jak na to?

Do klasického šunkovaru se vejde necelé 1 kg masa. Já tentokrát zakoupila krásnou, úplně čerstvou krkovičku, kterou jsem nakrájela na kostky cca 2x2 cm. Libové kousky jsem dala do mísy, masné kousky do sekáčku na maso a následně je posekala na kaši, která je hodně nutná a důležitá, aby šunka držela pohromadě. Tuto směs jsem přidala do misky ke kostičkám masa a k 1 kg masa jsem přidala 10 g rychlosoli a 15 g normální soli, dále polévkovou lžíci medu (lze nahradit cukrem, ale med je lepší) a nachystáme si 2 dc vody (ale ještě do masa nelijeme). Za to si tam teď můžeme přidat co je vám libo. Já přidala mletý pepř, nasekaný čerstvý rozmarýn a natrhané lístečky majoránky.

A teď příjde nejnamáhavější část přípravy - ruční hnětení. Je potřeba rukou mačkat a hníst a současně postupně přidávat tu nachystanou vodu, až z masa bude taková patlavá, lepivá hmota. Chce to opravdu udělat důkladně, vyplatí se to. Takže hněteme alespoň 10 minut, ale v některých receptech se píše až 30 minut. Až jste s výsledkem spokojeni, nachystáme si sáček na šunku, který vložíme do šunkovaru a postupně tam rukou vkládáme masovou hmotu a zároveň šunkovarem klepeme o ručník položený na stole, aby jsme vytloukli vzduch a šunka se nám pěkně sklepávala a hmota držela pevně při sobě. Snažme se, ať se nám pak šunka nerozpadá.

Až to naplníme celé, sáčet nahoře zamotáme, uzavřeme šunkovar a celý ho vložíme do ledničky na 24-30 hodin.

Po této době vložíme šunkovar do hrnce s vařící vodou a vaříme tak 2 hodiny na 78-80 stupňů - NE VÍCE STUPŇŮ - nebylo by to ono !!!

Po uplynutí času vytáhneme šunkovar z hrnce a vložíme do studené vody a v ní necháme pořádně vychládnout. Pak uložíme v ledničce. Šunku spotřebujeme nejlépe do 48 hodin. Déle nenechávejte, neobsahuje žádné látky, které prodlužují její nekazivost a až ochutnáte, uvidíte, že nesníst ji celou na posezení, je docela problém :-).






1 komentář:

  1. Díky, inspirovala jste mě koupit si nový šunkovar. Nemůžu se dočkat, až budu doma tvořit jen domácí šunku!

    OdpovědětVymazat