neděle 5. července 2015

Bylinky v kuchyni

BYLINKY V KUCHYNI


     Miluji bylinky v kuchyni. Už si bez nich nedovedu představit ani studenou, ani teplou kuchyni. Bez nich to zkrátka a dobře nejde....
Letos jsem podstatně rozšířila záhonek bylinek i na své zahrádce a vypadá to, že se jim i daří.

Víte ale jak se která bylinka v kuchyni vlastně používá?
Tady jsou ty nejznámější z nich....



TYMIÁN



Říká se o něm taky, že je to dvojče mateřídoušky, pro jeho silnou a nezaměnitelnou vůni.  Je to ideální koření do zeleninových jídel, salátů a polévek. Vůbec nejvíc se ale hodí ke zvěřině, rybám a drůbežímu masu.



LIBEČEK



Pro mě je libeček bylinkou číslo 1 !!! S polévkou dokáže přímo zázraky, patří úplně do každého vývaru. Používají se listy, ale i semena, ale vůbec nejúčinnější jsou kořeny. 



BOBKOVÝ LIST




Bylina, která kdysi zdobila hlavu Julia Caesara, se používala už ve starověkém Řecku. Jeho použití je známé, tak jen pro jistotu.... patří do polévek, omáček, paštik, dále k nakládání masa, okurek, hub a další zeleniny. Marinády nebo pečená masa získají díky němu typicky nakyslou chuť.



MÁTA




Chuť máty je svěží, nasládlá a po její konzumaci máte pocit chladu, což příznivě ovlivňuje trávení. Díky své mentolové příchuti se používá do koktejlů a likérů. V italských cukrárnách, ale čím dál častěji i v našich, se zmrzliny a dezerty servírují se snítkou čerstvé máty.



BAZALKA 



Z této velmi známé bylinky se používají hlavně lístky buď celé, nebo natrhané, nasekané či rozdrcené. Bazalka se jí syrová, mražená, sušená nebo naložená v olivovém oleji.  Syrová dochutí rajčata či rajčatové saláty, ryby, sýry nebo vajíčka. Tepelná úprava její chuť ještě zvýrazní. Bazalka se dá i mrazit: otrhat lístky, dát do mikrotenu, vytlačit vzduch a uložit do mrazáku. Bazalka doma vypěstovaná má mnohem výraznější aroma než čerstvá bazalka kupovaná a čerstvá v jídlech výrazně pomáhá správnému trávení.




MAJORÁNKA 


Velmi známá bylinka hlavně v sušeném stavu. Bez ní si už málokdo dovede představit bramboračku či bramborák...  Má příznivé účinky na trávení (působí proti nadýmání), takže se přidává hlavně do luštěnin, zelí či tučných jídel. Vyniknout dává hlavně zvěřině nebo játrům, díle se hodí do zeleninových a vaječných salátů. Její chuť se výborně kombinuje třeba s tymiánem, ale i s česnekem, pepřem, novým kořením, rozmarýnem, šalvějí, saturejkou.....





PETRŽELKA



Jsou dva druhy zelené petrželky - hladká a kudrnka.
Kudrnka by měla být používaná spíše jen kvůli estetice, chuťově i prospěšně je lepší hladkolistá petrželka.
Petrželka je používá čerstvá, sušená či mražená. Její pěstování je jednoduché. Používá se nejen do polévek, ale i do bešamelových omáček, omelet, salátových zálivek, majonéz, nádivek, pomazánek a skvěle doplňuje i mletá masa. Za zmínku stojí petrželkové máslo ke grilovanému masu: změklé maso smícháme s jemně nasekanou zelenou petrželkou, osolíme, opepříme a zakápněte citronem a dejte na 2 hodiny ztuhnout. Tímto máslem uděláte z obyčejné grilovačky gurmánský zážitek.



OREGANO



Známá bylinka, bez které se žádná kuchyně neobejde, ale je třeba s ní zacházet velmi opatrně. Patří na pizzu, do sýrových pokrmů, na dochucení steaků, uzenin a polévek. Dobromysl, čili oregano, nasbírané na sv. Jana, má prý kouzelnou moc a chrání před nemocemi. Oregano podporuje chuť k jídlu a používá se i místo majoránky. Také se přidává do mletých mas, gulášů nebo rizota.

Žádné komentáře:

Okomentovat